Szkoła Podstawowa nr 5 w Dąbrowie Górniczej posiada piękny obiekt sportowy w skład którego wchodzi:

• Sala gimnastyczna o wymiarach 30mx18m,
  • Basen sportowy 25m -6 torów,
  • Basen mały 10mx5m,
  • siłownia,
  • sala gimnastyki korekcyjnej.

Na obiektach tych w ciągu całego roku szkolnego prowadzone są zajęcia sportowe z dziećmi naszej szkoły. Sportem wiodącym w naszej szkole jest pływanie, gdzie nasi uczniowie rok rocznie odnoszą sukcesy w zawodach sportowych.

W roku szkolnym 2010/2011 nasi chłopcy zajęli pierwsze miejsce w drużynowych Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej w Pływaniu kwalifikując się finału wojewódzkiego gdzie rywalizowali wśród 16 najlepszych szkół sportowych o profilu pływania – w zawodach tych zajęliśmy 9 miejsce, warto tu jednak podkreślić, że nie jesteśmy szkołą sportową. W tym samym roku dziewczynki zajęły drugie miejsce wśród 18 szkół Dąbrowskich.

W obecnym roku szkolnym 2011/2012 chłopcy powtórzyli sukces z poprzedniego roku szkolnego wygrywając Mistrzostwo Dąbrowy Górniczej w Pływaniu Drużynowym pozostawiając za sobą szkołę sportową (aktualnie czekamy na zawody wojewódzkie). Natomiast dziewczynki ponownie zajęły w-ce mistrzostwo Dąbrowy Górniczej.

Ponadto nasi uczniowie biorą udział w zawodach wojewódzkich takich jak:

• Liga Klubów Śląskich w Pływaniu
  • Mistrzostwa Śląska w Pływaniu.

Na naszym basenie w godzinach popołudniowych prowadzone są zajęcia pozalekcyjne w ramach MMKS z pływania. Uczniowie mogą bezpłatnie uczęszczać na naukę i doskonalenie pływania w ilości 10 godzin tygodniowo od kl 0 do klasy VI które prowadzone są przez instruktorów pływania z naszej szkoły.
Poza pływaniem w naszej szkole prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej oraz zajęcia sks z piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej oraz innych sportóaw indywidualnych w zależności od upodobań naszych uczniów.
W obecnym roku szkolnym 2011/2012 nasza drużyna piłki ręcznej awansowała do finału miejskiego
w którym spotkają się cztery najlepsze szkoły i będą walczyć o awans do zawodów rejonowych.