DNI BEZPIECZNEGO INTERNEU W NASZEJ SZKOLE

W marcu 2018 r. rozpoczęliśmy cykl działań dotyczących bezpieczeństwa naszych uczniów w sieci.

W klasach I, II, III przeprowadzone zostały prelekcje na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami w internecie na podstawie bajek edukacyjnych „Owce w sieci”. W klasach prelekcje te przeprowadzili funkcjonariusze KMP w Dąbrowie Górniczej.

W klasach IV – VII przeprowadzono prelekcje, pogadanki, debaty nt. bezpieczeństwa w sieci, które miały na celu:

·         uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w internecie,

·         zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści,

·         zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem,

·         zapoznanie uczniów ze specyfikacją cyberprzemocy,

·         pokazanie możliwych konsekwencji cyberprzemocy dla jej sprawców i ofiar,

·         pokazanie, że świadkowie cyberprzemocy powinni na nią reagować.

Wypracowano również metody rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. Powyższe cele i założenia zostały zrealizowane za pomocą plakatów, ulotek, filmów: „3,2,1 Internet!”, „Internet bez hejtu” „Gdzie jest Mimi?”.

Ponadto w klasach VII odbyła się projekcja filmu pt: „Na zawsze”, po której miała miejsce debata na temat konsekwencji zamieszczania zdjęć w sieci.

Podczas zebrań z rodzicami poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnym korzystaniem z internetu oraz wyświetlono film pt.: „Nadużywanie internetu”.

Uwieńczeniem działań profilaktyczno- wychowawczych są plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz w mediach społecznościowych wykonane przez wszystkie klasy.

Maj 2018